Itchmo Forums for Cats & Dogs Brought to you by Itchmo: Essential news, humor and info for cats, dogs and pet owners.
December 14, 2018, 12:12:48 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Search Login Register  

Go To Itchmo.com: Read the latest cat, dog and pet news, pet food recall info, product reviews and more — updated daily.


Pages: [1] 2 3
  Print  
Author Topic: Cost of Homemade Food  (Read 25116 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Eartha
Full Member
***
Posts: 116


« on: November 29, 2007, 10:45:57 PM »

I notice every once in awhile that someone will mention that they wish they could afford homemade food.  I didn't really notice it to be more expensive than commercial canned food so I did some calculations, and if I added it up all correctly, it costs me less than premium brands and slightly more than grocery store brands.  Here's what I came up with:

Buying everything full price, and including shipping, etc. it costs me $1.54 to make 13.2 oz of pet food.  This is cheaper than the premium brands that run about $1.99/can, but more expensive than middling grocery store brands that run about $0.99/can.  However, the food I made was much more calorie dense than the watered down grocery brands, so I looked at cost for an equivalent number of calories and it came down to $1.10 for 389 calories of homemade food, $1.99 for the premium, and $1.10 for the grocery store brand. 

Here's the chart with the breakdown:



I'm sure it would be even less with some shopping around for items, using home-grown veggies in season, and more thought put into saving money.  The estimated nutritional breakdown of the recipe per cup is here.

Does anyone else have any cost breakdowns for recipes or any cost saving tips?  It would be wonderful if homemade meals could be affordable for everyone who wanted to try them.


Logged
kaffe
Guest
« Reply #1 on: November 29, 2007, 11:59:35 PM »

wow!  that is an impressive chart, Eartha! and very very helpful!  I'll work on the cost of the recipe of my cats' most basic raw food (I gave a rough esimate to JustMe) and maybe one or two of the other recipes too.  Won't be an impressive chart like yours though!  Cost per calorie?  You're something, gal!   Grin
Logged
kaffe
Guest
« Reply #2 on: November 30, 2007, 02:22:20 AM »

Its not like Eartha's beatiful chart, but here' my calculations for my cats' most BASIC raw food recipe (similar to catnutriton.org recipe except for the vegetables)

Supplements:

1.   Immuno-Gland Plex - Organic Glandular (Hypoallergenic), Allergy Research Group / Nutricology, 60 Caps
   $10. 11 (at herbalremedies.com)
   < $0.17 per capsule

2.         Kelp Seaweed ( Norwegian ) ( Laminaria digitata ) Powder - 4 oz. Bulk, Alternative Health and Herb Remedies
   $2.95 (at herbalremedies.com)
   contains 24 teaspoons or 96 x ¼ teaspoons
            > $0.03 per ¼ teaspoon

3.   Dulse ( Rhodymenia palmata ) C/S Powder - 4 oz. Bulk, Alternative Health and Herb Remedies
   $7.99 (at herbalremedies.com)
   contains 24 teaspoons or 96 x ¼ teaspoons
   > $0.08 per ¼ teaspoon

4.   Vitamin B-50® (Vitamin B Complex) 100 Tablets, Puritan’s Pride
   $4.89 (at puritanspride.com)
   < $ 0.05 per tab

5.    Omega 3 Fish Oil 1200 mg., 100 Softgels, Puritan’s Pride
   $4.99 (at puritanspride.com)
   < $0.05 per softgel

6.   Vitamin E-400IU, 100 Softgels, Puritan’s Pride
   $3.17 (at puritanspride.com)
   > $0.03 per softgel

7.   Taurine Powder, NOW Foods 8 oz (227 g)
   $6.70 (at iherb.com)
   ¼ tsp = 1000mg taurine
   contains 48 teaspoons or 192 x  ¼ teaspoons
      < $0.04 per ¼ teaspoon

Ingredients:

1.   2 kilos whole chicken thighs
   Tyson chickens
   +/- $4.90

2.   400 grams   Chicken hearts
   Tyson Chickens or Foster Farms
   +/- $2.00

3.   200 grams   Chicken Liver
   Tyson Chickens or Foster Farms
   +/- $0.75

4.   4  Egg yolks
   Organic eggs  $3.60 per dozen
   $0.30 per egg =
   $1.20

5.   2 Cups   Mixed organic vegetables (grated raw carrot; squash; zuccini)
   roughly $1.50

6.   2 Cups      Spring  Water
            roughly $0.50


                                                     Cost
Chicken thighs                     2 kilos            $4.90
Chicken hearts                     400 g                         $2.00
Chicken liver                     200 g                         $0.75
Egg yolk                                   4                         $1.20
Mixed veggies                     2 cups            $1.50
Spring water                     2 cups            $0.50
Organic Glandular                     4 caps            $0.68
Kelp                                  ¼ tsp            $0.03
Dulse                                  ¼ tsp            $0.08
Vitamin B-50                     4 tabs            $0.20
Vitamin E 400IU                     2 softgels            $0.06
Fish Oil 1200mg                     4 softgels            $0.20
Taurine                                 ½ tsp    (2000mg)        $0.08

TOTAL:                                                       $12.18


This recipe yields around 12 heaping cups or 14 loosely packed cups = roughly 2 weeks worth of food for 2 adult cats
   
Logged
JustMe
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 10517


My RB Angels Elvis, 1991-2010, and Twit, 2001-2010


« Reply #3 on: November 30, 2007, 02:28:12 AM »

kaffe and Eartha,

That's awesome!

Now I have your information for dog meals and cat meals.

The two of you, and others who make their own pet meals, just blow me away.  What an inspiration you are!

Thank you, thank you, thank you for sharing.   Kiss  Kiss  Kiss
Logged

Eventually they will understand,
Replied the glorious cat
For I will whisper into their hearts
That I am always with them
I just am....forever and ever and ever.
Poem for Cats, author unknown

"A kitten in the animal kingdom is like a rosebud in a garden", author unknown
mainecoonpeg
Guest
« Reply #4 on: November 30, 2007, 07:41:29 PM »

I second what Just Me says....

To all
THANK YOU FOR SHARING..............{{hugs}}
Logged
straybaby
Hero Member
*****
Posts: 1528


WWW
« Reply #5 on: November 30, 2007, 08:41:51 PM »

ya wanna know what's funny? i never really compared my costs against actual cans of commercial food. i just grinned and dealt with it.

when i fed commercial i didn't really keep track of what i was paying, but the bills were big as i was feeding 7 cats and 1 50lb Dal all premium foods. cats ate mostly wet . . . dot ate both for a short period. i know ballpark what i was paying for cans/cases of cat food. for raw, i tried to keep the cost around 1-1.50 lb. now that they are on farm raised meats it's more, but i don't see it being a heck of a lot more than the commercial i would buy if i bought commercial. many of the decent canned foods (any i would feed) start at about one dollar for THREE OUNCES!!! my cats eat 1-1.25lbs of raw food a day. average about 2.50lb. at 1.00 for 3oz that would be about 5.33 if i did my math right . . . if i'm lucky and i can get the food (i want) in the 5.5 oz it would only cost 3.75, if i'm SUPER lucky and find the 13oz, about 3.00. many brands don't make the bigger cans and if they do, not a lot of stores carry them. now i did this quickie math based on feeding 16oz a day. not sure what the cans recommend, but that's for 5 cats based on about what they eat raw.

i don't feel so nuts anymore spending so much on raw food! lol!~   let me add my thanks also!!!   Grin Grin Grin Grin
Logged
JJ
Hero Member
*****
Posts: 8531


« Reply #6 on: December 02, 2007, 01:55:57 AM »

kaffee wow six bucks per week for two cats is not bad, not bad at all. And much healthier which brings you peace of mind which is priceless.
Logged

May your troubles be less,
Your blessings be more,
And nothing but happiness
Come through your door
kaffe
Guest
« Reply #7 on: December 02, 2007, 10:32:14 PM »

kaffee wow six bucks per week for two cats is not bad, not bad at all. And much healthier which brings you peace of mind which is priceless.

The cost of making my own cat food was what truly surprised me... I initially thought that it will cost me at least the same as what it normally cost me buying premium food... This was what my petfood bill per week looked like on high-end commercial feeding after the recalls:

Nature’s Variety Instinct  6 x 5.5oz cans x $2.00 =    $12.00
Felidae Platinum 2 x 13.5 oz can x $1.50 =       $  3.00
Solid Gold Blended Tuna 2 x 6 oz can x $1.80 =                 $  3.60
Nature’s Variety Instinct dry cat food
$14.00 per bag
cats eat 1/6 bag per week            $  2. 35
                             ----------
                  $20.95 for two adult cats per week



 ....  so it was a very pleasant surprise to find out that I actually spend much much less...  Of course, I use Tyson or Foster Farms chickens which cost a lot less than organic chicken.  I'd like to go organic; but right now, it is a bit hard to justify becuase I and my two legged family are not on organic food ourselves.  It will be different if one or the other of my cats had health issues of course and right now, both are in tip top shape, praise God. 
Logged
Eartha
Full Member
***
Posts: 116


« Reply #8 on: December 03, 2007, 04:05:43 PM »

Is this why turkeys are so expensive this year?  Everyone's running away from chicken?

I've been waiting for the post-Thanksgiving turkey sales.  Two years ago I bought half a dozen non-organic turkeys at $0.19/lb.  This year even the non-organic ones are still running $1.99/lb at a few of the normal grocery stores. I was actually happy this year to find one at $.99/lb after looking around.  I guess I won't be making piles of turkey jerky treats as I thought I would be.

Kaffe: $25.00/month for two cats is very good indeed.  I think I spend close to that for one.

Straybaby: Thanks for posting too. $2.5 - 3.75 per day is alot better than $5.33. 

What a bonus it is to be able to serve fresh food with less mystery ingredients and do it cheaper!

Logged
JustMe
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 10517


My RB Angels Elvis, 1991-2010, and Twit, 2001-2010


« Reply #9 on: December 06, 2007, 03:49:53 PM »

We got a little off topic here.

Per request, the discussion of chickens, ionophores, antibiotics, and marigold has been moved to a separate thread.

http://itchmoforums.com/making-your-own-pet-food-and-home-remedies/chickenionophoresantibiotics-t2859.0.html;msg34594#msg34594
Logged

Eventually they will understand,
Replied the glorious cat
For I will whisper into their hearts
That I am always with them
I just am....forever and ever and ever.
Poem for Cats, author unknown

"A kitten in the animal kingdom is like a rosebud in a garden", author unknown
sharky
Guest
« Reply #10 on: January 05, 2008, 10:24:10 PM »

For me  three animals Wink ( two now  Undecided Angry Sad )

One eats premium brand dry food ( cat) two types she likes it that way
32$ for 2 months ... plus 10 $ for canned( she doesnt like)

one eating raw .. premade from vet about 20 a month plus supplement of 10 ish per month

one eating homemade dog ... natural local raised meats 2-6$ lb she eats two a week .. ave 8$ a week so meat 32 a month

Grains organic 1-3 $ eats about 1lb a week so roughly 8 a month

add veggies another 10 a month

supplements run over 50 a month
Logged
ancona
Sr. Member
****
Posts: 428


« Reply #11 on: January 06, 2008, 06:26:22 AM »

Breakdown research is great.  But, do any of you pay about close to $500.00 to fill up on heating oil??

Many of us are facing this, two weeks ago, it was close to that for our modest home in Massachusetts.

This is a large factor in what persons can now afford to feed their pets, and children.



Sandi
Logged
JustMe
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 10517


My RB Angels Elvis, 1991-2010, and Twit, 2001-2010


« Reply #12 on: January 06, 2008, 07:52:21 AM »

Breakdown research is great.  But, do any of you pay about close to $500.00 to fill up on heating oil??

Many of us are facing this, two weeks ago, it was close to that for our modest home in Massachusetts.

This is a large factor in what persons can now afford to feed their pets, and children.



Sandi
Yep, I sure do.  $517 for only 150 gallons, not even a fillup.  New England, too.  Heating oil $3.449 a gallon on December 6th.  Electric bill one month : $220.  Won't even get into phone charges or gasoline.  We had 2 electric rate increases in 2007 and electric company just got approved for another increase in 2008. 

I can't even start trying to home cook.  No money left over for equipment, supplements, and ingredients.
« Last Edit: January 06, 2008, 07:56:27 AM by JustMe » Logged

Eventually they will understand,
Replied the glorious cat
For I will whisper into their hearts
That I am always with them
I just am....forever and ever and ever.
Poem for Cats, author unknown

"A kitten in the animal kingdom is like a rosebud in a garden", author unknown
MarySmith
Long-Standing Member
Hero Member
****
Posts: 862


« Reply #13 on: January 06, 2008, 08:33:29 AM »

Quote
I can't even start trying to home cook.  No money left over for equipment, supplements, and ingredients.

That is why it would be so good if we at itchmo could somehow enlist enough people around the country to home-cook and then develop 'clubs' where equipment could be shared between persons to keep the cost down.
Logged

MarySmith
sharky
Guest
« Reply #14 on: January 06, 2008, 11:51:11 AM »

Quote
I can't even start trying to home cook.  No money left over for equipment, supplements, and ingredients.

That is why it would be so good if we at itchmo could somehow enlist enough people around the country to home-cook and then develop 'clubs' where equipment could be shared between persons to keep the cost down.


I did this on a small scale with the local organic butcher ... with about 20 of us buying our 1-10 lbs a week he was able to give some meats for 1 lb and the organs for about 2 a lb
Logged
Pages: [1] 2 3
  Print  
 
Jump to:  

Copyright 2007 Itchmo.com: Read the latest cat, dog and pet news, pet food recall info, product reviews and more — updated daily.
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Sitemap